Otomobil piyasasında bomba etkisi yarattı! 700 bin araç giriş yaptı… İşte satış yapılacak yer

Milliyet’te yer alan habere göre, Yedieminlerde saklanan hacizli malların satışının başlayacağının duyurulmasıyla birlikte araç almayı düşünenler detayları merak ediyorlar. Yeni düzenlemeye göre, artık muhafazasına gerek kalmayan hacizli mallar, kanuni istisnalar hariç öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabilecek.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Sahipleri tarafından alınmayan araçlar, Adalet Bakanlığı’nın UYAP Sistemi üzerinden internet ortamında ihale usulü ile satışa sunulacak. İhalelere katılmak için T.C. vatandaşı olmak ve belirlenen teminat bedelini yatırmak yeterli olmaktadır. Araç satın alınmadığı takdirde ise bu teminatlar geri ödenmektedir. İlk etapta mülkiyet sahibinin aracı teslim alması istenecek. Eğer alınmaz ise haciz koyan alacaklıya bu araçlar sunulacak. Bu noktada araç fiyatı bilirkişi tarafından belirlenebilir veya teklif usulü olabilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hacizli malların satışına ilişkin tebliğ 18 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve bu doğrultuda uygulama süreci 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe girmiş durumda.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım’da başlatıyoruz” açıklamasını yaparak, uygulamayı duyurmuştu. Haciz kararı kaldırılmış olan ve hala yedieminlerde muhafaza edilen mallar, kanuni istisnalar dışında öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından alınabilecek.

Hacizli malların devrinde yaşanan sorunlar veya hak sahiplerinin devri gerçekleştirememesi durumunda, çürümekte olan bu malların toplum yararına hizmet etmesi amacıyla Türk Kızılay Derneği’ne bedelsiz olarak devredilecektir.

Bu yeni uygulama ile hak sahiplerinin menfaatleri gözetilirken, toplum yararına da katkı sağlanması hedeflenmektedir. Hacizli malların satışı, önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve mülkiyet sahipleri ile alacaklıların haklarının korunması amaçlanıyor.

700 BİN ARAÇ SATIŞI NEREDEN YAPILACAK?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı:

“Sahipleri tarafından alınmayan araçlar, Adalet Bakanlığı’nın UYAP Sistemi üzerinden internet ortamında ihale usulü ile satışa sunulacak. İhalelere katılmak için T.C. vatandaşı olmak ve belirlenen teminat bedelini yatırmak yeterli olmaktadır. Araç satın alınmadığı takdirde ise bu teminatlar geri ödenmektedir. İlk etapta mülkiyet sahibinin aracı teslim alması istenecek. Eğer alınmaz ise haciz koyan alacaklıya bu araçlar sunulacak. Bu noktada araç fiyatı bilirkişi tarafından belirlenebilir veya teklif usulü olabilir.

İHALE İLE SATILAMAYAN MALLARIN DURUMU NE OLACAK?Hacze konu olan borçlu/alacaklı kişilerin hak ve menfaatini gözetmek için taraflara sunulmasının ardından bu aşamada sonuç alınmaz ise araçlar, MKE A.Ş.’ye bedeli karşılığında devri yapılacak. Bu noktada yedieminlerde çürüyen milli değerlerin geri kazanılması sağlanacak. Hak sahibine ödenecek bedel ise bilirkişi aracılığı ile değerlendirip belirlenebilir.

Eğer araç devrinde sorun yaşanır ve MKE’ye devri gerçekleştirilemez ise, çürüyen bu milli değerlerin toplum yararına hizmet etmesi adına Türk Kızılay Derneği’ne bedelsiz olarak devri yapılacak.

Özetle yeni uygulama ile hak sahiplerinin hak ve menfaatleri gözetilirken, sonuç alınamayan durumlarda çürüyen bu değerlerimizi sisteme, ekonomiye ve toplum yararına tekrar geri kazandırılacak. Bu açıdan bakıldığında yeni uygulamanın faydalı olacağı görüşündeyiz.

YEDİEMİN OTOPARKI NEDİR?

Emniyet yada jandarma birimlerinin trafikten men ettiği araçları teslim ettikleri yerler otoparktır. Ancak bu otoparka çekilen araçlar üzerine fiilen haciz yapılması ve bu aracın yediemin sıfatıyla park işleticisine teslim edilmesi halinde bu şahıslar o araçlar için yediemin olan kişi haline gelir.

Yediemin olarak adlandırılan depolarda saklanan hacizli mallar, borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda ilgili yasal prosedürler çerçevesinde satışa çıkarılır. Bu süreç, genellikle icra daireleri tarafından yönetilir ve yediemin depolarında saklanan hacizli eşyalar, açık artırma yoluyla satışa sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x